Navigácia článku (obsah)
(kliknutím na odkaz sa presuniete na sekciu v článku)

Pred upratovaním je dobré sa uistiť, že vaša myseľ a telo budú v poriadku aj po jeho skončení. Upratovanie nemusí byť žiadna zábava. Je však dobré sa mu venovať bez zbytočného stresu. Pomáha to nielen nálade, ale aj kvalite práce. Z tohto dôvodu je vhodné si to celé dobre naplánovať.

Ak chcete mať voľnú a čistú hlavu na premýšľanie, musíte z nej vyhodiť všetko, čo ju zaťažuje. Upratovanie v hlave má rovnaké princípy ako upratovanie v dome.

Warren Buffett

Skôr ako sa pustíte do samotného upratovania, treba urobiť 2 dôležité veci:

  1. Pošlite svojho manžela aj s deťmi niekde na celodenný výlet. Budete mať kľud a môžete si robiť svoju prácu bez toho, aby sa vám niekto neustále plietol popod nohy
  2. Zapnite si rádio. A dosť hlasno. Nech vám upratovanie ide od ruky. Veď s hudbou ide všetko ľahšie, no nie?

Nemenej dôležitá je bezpečnosť práce. Načo vám bude dokonale čistá domácnosť, keď budete ležať v nemocnici so zlomenou nohou. Takýmito ťažkými úrazmi to však končí zriedka aj v prípade energického upratovania. Drobné úrazy sú však bežné. Treba si uvedomiť, že pri upratovaní pracujeme s rôznymi nebezpečnými chemikáliami. Spoľahlivé rukavice by mali byť samozrejmosťou.

UtierkaPozrieť v e-shope »

1. Umývanie okien

Predtým, ako sa pustíte do umývania okien, postarajte sa o to, aby bolo vyčistené ich okolie. Ak tento postup prehodíte, narobíte si zbytočne veľa práce naviac. V praxi to znamená: metlou povymetať pavučiny z kútov, umyť garniže, poutierať vnútorné žalúzie. Až potom prídu na rad samotné okná. Výsledkom budú okná lesklé ako zrkadlá.

V obchodoch máte veľký výber najrôznejších čistiacich prostriedkov. Pokojne investujte do toho najlepšieho. Vynikajúci výsledok však môžete dosiahnuť aj technológiami ľudovej múdrosti.

Do okien sa môžete pustiť aj bežným šampónom.
Postupujte takto:
Do teplej vody dajte šampón na vlasy. Nezáleží na tom, či použijete žihľavový, kokosový alebo bežný šampón. Dôležité je, aby to dobre penilo. Nepoužívajte sprchový šampón! S ním to nebude fungovať. Pracovným nástrojom je utierka z mikrovlákna. Tú namočíte do vody, vyžmýkate takmer dosucha. V takomto stave sa s ňou môžete vrhnúť na okno.

Upozornenie: utierka musí byť nová. V opačnom prípade môže zanechať šmuhy.

Utierky z mikrovláknaPozrieť v e-shope »

Výsledný stav okien ovplyvňuje najmä kvalita jeho leštenia. To zvládnete aj čisto ekologickými prostriedkami. Všetko, čo potrebujete je voda, lieh a ocot. Musíte ich zmiešať v nasledujúcom pomere: 1 šálka vody, 1 šálka liehu a polievková lyžica octu. Rovnaké diely vody a liehu a trochu octu. Túto zmes nalejte do rozprašovača a môžete začať leštiť.

Určite ste sa už stretli s ľuďmi, ktorí okná nečistia inak ako novinami. Tomuto štýlu nemožno nič uprieť. Šikovní ním dosiahnu pozoruhodné výsledky. Jediný problém je v tom, že celý proces nie je práve najčistejší. A spotreba novín býva vysoká.

Umývanie okna

2. Upratovanie kúpeľne

Na začiatok odstráňte z kúpeľne všetko nepotrebné. Všetko, čo by vám mohlo v čistení prekážať. Začnite hrubou špinou. Aj tu platí, že je potrebné čistiť zhora nadol. Povymetajte prípadné pavučiny v rohoch a ďalšie ťažšie dostupné kúty. Pustíme sa do veľkého upratovania kúpeľne a toalety.

V kúpeľniach s obkladmi vám najviac času zaberie práve ich čistenie. Od posledného upratovania na nich nájdete vodný kameň a množstvo zaschnutých nečistôt. Obklady dokážete vyčistiť mechanicky či chemicky, je to však zdĺhavé a problematické. Najjednoduchším spôsobom, ako vyčistiť kúpeľňové obklady od všetkého neželaného, je parné čistenie. Horúca para nečistoty rozpustí a vy ich následne jednoducho zotriete stierkou.

Parný čistič - najlepší pomocník pri upratovaní

Kúpte výhodne nový parný čistič. Doprava zadarmo.

Prejsť do E-shopu

V prípade ak uprednostňujete podomácky vyrobené čistiace prostriedky, máme pre vás tip, ako jednoducho a efektívne vyčistiť sprchový kút zažltnutých škár a obkladačiek.

Potrebujeme:

  • 2 litre teplej vody
  • 1/4 hrnčeka octu
  • šťavu zo 4 citrónov
  • 1/2 hrnčeka sódy bikarbóny

Všetko spolu dáme do čistého vedra, zmiešame, kefou nanesieme na sprchový kút a vyčistíme.
Jedno upozornenie: ak pridáte do vody sódu bikarbónu, voda začne šumieť a peniť, tak treba dať pozor aby vám voda nevytiekla.

Sprchový kút pred vyčistením Sprchový kút po vyčistení
Sprchový kút pred vyčistením (domácim receptom) Sprchový kút po vyčistení (domácim receptom)

V starších kúpeľniach sa stretávame s problémom znečistených škár. Ak sa tomu nevenuje dostatočná pozornosť, problém sa môže rozvinúť do odpudivého stavu. Zmenu farby škárovacej hmoty spôsobujú najmä plesne. Tie sa tradične odstraňujú rôznymi prípravkami na báze chlóru. Ono to funguje. Chlór ničí všetko živé, čo sa mu postaví do cesty. Nemôžeme však hovoriť o dlhodobom riešení. Plesne sa do škár časom vrátia. Vedľajším účinkom chlórových prípravkov je narúšanie štruktúry škárovacej hmoty.

Z tohto dôvodu je lepšie používať špecializované fungicídne prípravky, ktoré nemajú takéto vedľajšie účinky a dokáže zamedziť tvorbe plesní na nejaký čas dopredu.

Bielu farbu škáram vrátite aj jednoduchou kriedou. Rozdrvte ju v teplej vode. Vznikne vám biela kaša, ktorú je potrebné naniesť na škáry. Najjednoduchšie to spravíte handričkou. Následne kriedu nechajte zaschnúť. Dielo dokončíte suchou handričkou.

3. Čistenie kobercov

Koberce patria z pohľadu údržby medzi najnáročnejšie druhy podláh. Základom starostlivosti o koberce je pravidelná údržba – vysávanie, príležitostné čistenie, prášenie a tak ďalej.

Z času na čas je však potrebné spraviť generálne čistenie. V takomto prípade máte viacero možností. Asi najefektívnejším a zároveň najpohodlnejším spôsobom je tzv. suché čistenie. Namiesto umývania vodou použijete špeciálny prášok. Ten jednoducho rozsypete po koberci. Po určitom čase ho vysajete z koberca vysávačom a čistenie je hotové. Toto pohodlie máte vďaka špeciálnemu prášku, ktorý na seba viaže všetky organické aj anorganické látky v koberci – roztoče, ich výkaly, škvrny, plesne a tak ďalej. Čistiace prášky sú pH neutrálne, takže koberec je v maximálnom bezpečí.

Alternatívou suchého čistenia je čistenie mokré. Do tepovania sa môžete pustiť špeciálnym vysávačom, alebo normálne ručne s kefou. Je zjavné, ktorá technológia je časovo náročnejšia. Hlavnou nevýhodou mokrého čistenia je, že po jeho skončení máte doma mokrý koberec. Môžete tiež použiť špecializovaný prípravok šampón Vanish na ručné vyčistenie koberca, ten však zatiaľ nemáme otestovaný.

Mokré čistenie kobercov

Do čistenia koberca parou sa nemôžete pustiť len tak. Budete na to potrebovať špeciálny prístroj, ktorý pod tlakom vháňa horúcu paru do koberca. Tá rozpúšťa nečistoty, ktoré potom ľahko odstránite. Prístroj na parné čistenie je možné si zapožičať. Oveľa pohodlnejšie je však zveriť celú procedúru špecializovanej firme.

4. Čistenie laminátovej podlahy, parkiet a dlažby

Asi najväčšou výhodou laminátovej podlahy jej jej nenáročnosť na údržbu. Nemusíte ju lakovať či natierať. Stále sa však nezaobídete bez pravidelného čistenia. Pri upratovaní miestnosti s laminátovou podlahou vám pomôžu nasledujúce tipy:

  • Používajte mop, zmeták, vysávač (v predajniach laminátových podlahách nájdete aj mopy určené špeciálne na laminát)

  • niekoľkokrát za mesiac poutierajte podlahu vlhkou textíliou (v smere, akým sú kladené podlahové lamely)

  • škvrny od asfaltu, gumy, laku odstránite bežnými rozpúšťadlami – technickým benzínom, metylalkoholom či odlakovačom na nechty

Čistenie podlahy

Tipy a triky na jarné upratovanie

Prečítajte si nasledujúce tipy na upratovanie. Možno ich už poznáte. Inšpirujte sa jednoduchosťou a dôvtipom.

Tip 1

Zrkadlo sa dá vyčistiť aj za pomoci zemiaku. Naozaj. Rozrežte zemiak a vyčistite ním zrkadlo. Doleštite ho novinovým papierom.

Tip 2

Prilepenej žuvačky na odevoch sa zbavíte pomocou mrazničky. Stačí oblečenie vložiť na nejaký ten čas do studeného prostredia a s odstránením žuvačky nebudete mať najmenší problém.

Tip 3

Drevo efektívne vyčistíte zmesou olivového oleja a octu. Tieto látky je potrebné zmiešať v pomere 3 diely oleja a jeden diel octu.

Tip 4

Varešky sa dajú vynoviť kúpeľom v sóde bikarbóne. Ponorte ich na noc do roztoku sódy bikarbóny a ráno sa nebudete stačiť diviť, ako sa tieto dôležité kuchynské nástroje zmenili.

(po kliknutí sa obrázok zväčší do pôvodnej veľkosti)

Máte ďalšie výborné tipy na čistenie v domácnosti? Napíšte nám ich do komentára a podeľte sa s ostatnými.