Navigácia článku (obsah)
(kliknutím na odkaz sa presuniete na sekciu v článku)

Účty za energie zvyknú potešiť len málokoho. Pravidelne sa zvyšujú a ukrajujú nám z ťažko zarobených peňazí. Časy lacnej elektriny a plynu sú už dávno preč. Navyše nič nenasvedčuje tomu, že by sa to v blízkej budúcnosti zmenilo. V najlepšom prípade ceny energií zostanú na súčasnej úrovni. Odborníci však vidia vyššiu pravdepodobnosť v trvalom zvyšovaní cien elektrickej energie a plynu.

S neustále rastúcimi nákladmi sa však nemusíte zmieriť. Prečo sa nepokúsiť s týmito výdavkami bojovať? Na nulu ich síce nedostanete nikdy, ale rozumným šetrením energiami dokážete výdavky znížiť aj o niekoľko desiatok percent.

Snaha o úsporu energie nemusí byť finančne náročná.  V mnohých prípadoch nie je potrebná žiadna či minimálna investícia.

Vyberte si správny domáci spotrebič a šetrite energiou

Bohatý výber značkových elektronických pomocníkov do každej modernej domácnosti. Vyberte si ten svoj.

Kúpiť v E-shope

Šetrenie elektrickej energie

Vymeňte staré žiarovky za LED-ky

Technologická revolúcia konečne dorazila aj do oblasti žiaroviek. Klasickú žiarovku ľudstvo používalo viac ako 100 rokov. LED-ky sa výraznejšie rozšírili iba pred niekoľkými rokmi.

Rozdiel medzi klasickou a LED žiarovkou je zásadný. LED žiarovky spotrebúvajú  približne 10-krát menej energie na produkciu rovnakého množstva svetla. LED-ky premieňajú takmer všetku elektrickú energiu na svetlo. Ako fungujú LED žiarovky a ako úsporné žiarivky? Pri klasických žiarovkách sa elektrina mení hlavne na teplo.

Nevýhodou je, že LED-ka je niekoľkonásobne drahšia ako bežná žiarovka. Niekoľkonásobná je však aj jej životnosť. Investícia do LED osvetlenia sa vám rýchlo vráti a výrazne zníži spotrebu elektrickej energie na osvetlenie.

žiarovka led žiarovka
starý typ žiarovky Nová LED žiarovka

Kupujte energeticky šetrné pračky, elektrické rúry, umývačky riadu, chladničky, mrazničky atď.

Na každom elektrickom spotrebiči nájdete energetický štítok. Je to zákonná povinnosť už od roku 2002. Na štítku je zobrazených viacero informácií. Pre zjednodušenie je každý spotrebič zaradený do jednej zo siedmich energetických tried.

energetický štítok

Pôvodne existovali energetické triedy A, B, C, D, E, F, G.  Kategória D bola považovaná za strednú energetickú triedu. Do kategórie B sa zaraďovali výrobky, ktoré boli o 25 až 44 % energeticky účinnejšie ako v prípade kategórie D. Produkty s označením energetickej triedy A museli byť účinnejšie minimálne o 45 percent.

Od vzniku tohto systému sa energetická účinnosť pračiek, chladničiek a ďalších prístrojov posunula míľovými krokmi späť. Bolo nutné vytvoriť nové energetické triedy. Dnes poznáme A+, A++, A+++. Výrobok kategórie A+ je o 25 % účinnejší ako výrobok kategórie A. A++ je o 25 percent účinnejší ako A+. A tak ďalej. Viete správne prečítať nový energetický štítok?

Správne dimenzovanie spotrebičov

Vynikajúca energetická účinnosť chladničky s mrazničkou ešte nemusí viesť zníženiu spotreby elektriny. Do úvahy je potrebné brať aj absolútnu spotrebu energie. Inými slovami – pozornosť je potrebné venovať aj výberu veľkosti týchto zariadení. Najjednoduchší spôsob šetrenia je kúpa menšieho zariadenia s menšou spotrebou energie.

Ako ušetriť na kúrení?

Najlepšie výsledky možno dosiahnuť správnym zateplením domácnosti. Ide však o investične náročný projekt.

radiátorový termostat

K zníženiu účtu za kúrenie sa dá dopracovať aj bez vynaloženie jediného eura. Skúste jeden z nasledovných tipov:

Nekúrte zbytočne

Tu platí jednoduchá poučka – znížením teploty v miestnosti o jeden stupeň ušetríte až 6 percent energie. Nie každá miestnosť v domácnosti musí byť vykúrená na rovnakú teplotu. Najvyššia tepla sa zvyčajne vyžaduje v kúpeľni (cca 24 °C). V obývačke môžete teplotu znížiť aj o viac ako dva stupne. Najchladnejšie by malo byť v chodbe a spálni.

Temperujte

Ak sa chystáte na niekoľko dní mimo domu, nevypínajte kúrenie. Znížte jeho intenzitu. Vykúriť chladnú domácnosť je energeticky omnoho náročnejšie.

Pravidelne vetrajte

Účelom vetrania nie je iba zlepšenie kvality vzduchu. Vetráme aj z dôvodu zníženia vlhkosti vzduchu. Privysoká vlhkosť vzduchu zvyšuje spotrebu energie. Na ohriatie vlhkého vzduchu vynaložíte oveľa viac energie ako na ohriatie suchého vzduchu.

Vetrať sa odporúča viackrát denne po dobu niekoľkých minút. Ideálne je otvoriť doširoka okná a vyvolať v priestore prievan. Čím rýchlejšia výmena vzduchu, tým lepšie. Viac sa dozviete aj v nasledujúcom článku ako správne vetrať.

pravidelné vetranie

Nesušte bielizeň na radiátore

Radiátor je energeticky veľmi neúčinný sušiak.  Sušením bielizne takýmto spôsobom zvyšujete náklady na kúrenie až o 20 percent.

Šetrenie vody

Priemerný Slovák minie denne približne 120 litrov vody. To je pri 4-člennej rodine za rok takmer 200 tisíc litrov.

šetrenie vodou

Najefektívnejším spôsobom, ako šetriť vodou, je využívať zariadenia, ktoré sú vyrobené s týmto účelom. Zoberme si napríklad taký záchod s duálnym splachovaním. Ten dokáže znížiť spotrebu vody až na tretinu. Vo finančnom vyjadrení to pri rodine spraví aj niekoľko desiatok eur.

Efektívnejšie dokážu pracovať aj moderné sprchové hlavice. Vďaka primiešavaniu vzduchu do prúdy vodu vám ušetria až polovičku spotrebovanej vody.

Podobnú úsporu je možné očakávať aj pri správnom výbere vodovodnej batérie. Pákové batérie sú dnes už štandardom. Najúspornejšie sú termostatické batérie, ktoré automaticky zmiešavajú teplú a studenú vodu (iba nastavíte požadovanú teplotu).

Alternatívne zdroje energie

Solárne panely, fotovoltaické systémy, tepelné čerpadlo či biomasa. Alternatívne zdroje energie sa postupne dostávajú aj do bežných domácností. S využívaním energie slnka je to stále problematické. Investične je to veľmi nákladné a bez štátnych dotácií to veľký zmysel nemá.

solárne panely

Najrozšírenejším alternatívnym zdrojom energie na Slovensku je drevo. Je to cenovo najprijateľnejší alternatívny zdroj energie. Krbové kachle je možné kúpiť už za niekoľko stovák eur.

palivové drevo