Na internete sa začal šíriť návod ako vybieliť šišky a získať tak krásnu vianočnú dekoráciu, ktorá sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Dajú sa z nich vyrobiť rôzne vence, alebo jednoducho ich zavesiť na vianočný stromček. Zohnali sme približné ingrediencie, alebo proste len čo dom dal.

  • šišky
  • namiesto tekutého bielidla sme použili SAVO
  • gumové rukavice
  • malé vedro
  • tehla

prísady do návodu

Postupovali sme podľa videonávodu (v skrátenej forme)

 

Po pozretí videa nám bolo celkom jasné čo máme robiť, nakoľko je to veľmi jednoduchý návod, len sme si neboli celkom istý, či SAVO ako náhrada tekutého bielidla bude stačiť.

Postup

Krok 1

Natiahneme si gumové rukavice, nakoľko SAVO môže podráždiť pokožku. Nalejeme SAVO do malého vedierka. Stačí toľko, aby boli šišky celkom ponorené.

Naliať bielidlo do vedra

 

Krok 2

Vložíme šišky do vedra a zaťažíme ich tehlou. Ak je to potrebné, dolejeme ešte bielidla (SAVO). V našom prípade sme spotrebovali všetko SAVO, ktoré ostalo vo fľaške. Šišky neboli úplne ponorené, lebo sme nemali viac bielidla. Keď sme po cca hodine išli skontrolovať vedro, videli sme, že šišky sa úplne uzavreli a tým pádom boli celé ponorené. Šišky sme nechali ponorené 24 hodín.

Šišky vo vedre Šišky zaťažené tehlou

 

Po 24 hodinách

Pomocou gumových rukavíc sme šišky z vedra vybrali a položili na podlahu. Výsledok nebol taký, aby vo videu. Šišky neboli biele ani z ďaleka.

Výsledok

Výsledok 1 Výsledok 2

 

Záver

Šišky sa nám nepodarilo vybieliť, ale to mohlo mať viacero príčin. Hlavnou príčinou asi bolo to, že sme nepoužili rovnaké bielidlo ako je vo videonávode. SAVO nám nepomohlo. Možno s iným typom by sa nám to podarilo. Ak ste tento návod vyskúšali a podarilo sa Vám to, dajte nám vedieť (napíšte nám to do komentárov), čo ste použili a aký bol výsledok.

V každom prípade má tento postup niekoľko nevýhod. Krásne roztvorené šišky sa uzavrú a už nie sú také pekné a všetko to trvá strašne dlho (24 hodín - šišky namočené vo vedre a ďalších minimálne 24 hodín sušenie). Šišky sme nechali sušiť cca viac ako 12 hodín a zatiaľ sa neroztvorili, takže čakáme ďalej.

 

Alternatívny postup

  1. Zakúpiť si bielu farbu v spreji napr. Deco Color Sprej Decoration 400ml RAL 9010 Biely
  2. Nasadiť si gumové rukavice
  3. Naniesť farbu na šišky a nechať uschnúť

Šišky sú hotové cca do hodiny a môžeme s nimi ďalej pracovať. Máte lepší nápad ako vybieliť šišky? Napíšte nám ho prosím do komentára.

 

Aktualizácia zo dňa 26.11.2015

Po neúspešnom vybielení (aspoň sme si to mysleli) sme šišky odložili na teplé a suché miesto do pivnice. Po niekoľkých dňoch (cca 5 dní) sme šišky skontrolovali a zostali sme prekvapení. Šišky sa po vyschnutí otvorili a predsa boli biele. Najnovší výsledok vyzerá takto:

 

Na záver ešte krátke video na porovnanie pôvodných šišiek a nových vybielených.