V zimných mesiacoch je naša príroda skúpejšia nielen na rastliny, ale aj živočíchy. Niektoré sa zazimovali a iné poctivo bojujú o svoje miesto v ľadovej nádhere.
Medzi ne patrí aj množstvo vtákov, ktoré zostávajú cez zimu na našom území. A práve o tie sa môžete so svojimi ratolesťami veľmi jednoducho postarať.

Kŕmidlo si môžete zakúpiť, alebo si ho jednoducho doma vyrobíte. Tu je niekoľko tipov, kde si ich môžete objednať a do 2-3 dní ho máte doma:

Ušetrite teraz pri kúpe kŕmidla cez našu stránku

Využite časovo obmedzenú zľavu -5% s použitím kupónu "AF5"

Kúpiť so zľavou
Dnes už využilo zľavu 12 ľudí
  • doprava na 40€ zadarmo
  • široký výber tovaru
  • 99% tovaru skladom
  • 14 výdajných miest na Slovensku

Receptov na výrobu kŕmidiel pre zimné vtáctvo je naozaj veľmi veľa. Môžete použiť toaletnú rolku, plastovú fľašu, alebo si náročne vyrobiť zimný palác pre všetkých vtákov v okolí. My však uprednostňujeme prírodné motívy.Preto vám ponúkame návod, ako si vyrobiť kreatívne kŕmidlá, ktoré akoby vyrástli priamo v lese. A ak nájdete jednoduchú úlohu aj pre malého pomocníka, budete mať o početné zimné prechádzky s deťmi postarané.

Potrebujeme naozaj málo

Výroba kŕmidla je časovo nenáročná a materiál vám neprefúkne peňaženku.

Na výrobu kŕmidla potrebujete: drevené polienko, závesnú skrutku s okom, vŕtačku

Na výrobu kŕmnej zmesi potrebujete: 2 diely bravčového tuku, 2 diely chunky arašidového masla, 6 dielov kukuričnej múky, 1 diel múky, 8 dielov semienok pre vtáky

Postup

  1. Vyberte si širšie drevené polienko, ktoré bude nielen kŕmidlom, ale aj estetickým doplnkom vašej záhrady. Ak bude mať kôru s výraznou textúrou, pomôže to vtáčikom udržať sa na kŕmidle.
  2. Do dreva vyvŕtajte niekoľko dostatočne hrubých dier. Na jeden koniec navŕtajte závesnú skrutku.

Kŕmidlo máme pripravené. Nadišiel čas ukuchtiť niečo dobré pre návštevníkov.

Bravčový tuk necháme rozpustiť a primiešame do neho arašidové maslo. Pridáme kukuričnú múku, obyčajnú múku a zmes semienok pre vtákov. Zmesou vyplňte vyvŕtané diery a nechajte stuhnúť.

Kŕmidlo je hotové. Nezostáva už nič iné, ako čakať a kochať sa vtáctvom v našom okolí.

domáce kŕmidlo

ďateľ

sýkorka

sýkorka

Pozor na správne prikrmovanie

Prikrmovanie vtákov má však aj svoje pravidlá. Potravu by sme mali zimujúcim operencom dopĺňať pravidelne celú zimu. Kŕmidlo je ideálne umiestniť približne 1,5 metra nad zemou na miesto, ktoré je prehľadné. Vybrať môžete napríklad osamotený strom, ktorý nerastie v tesnej blízkosti iných stromov. Pomôcť vtákom môžete nielen kŕmidlami. Výroba vtáčej búdky ochráni operencov pred nepriazňou počasia a vám ponúkne autentický pohľad priamo do vtáčieho hniezda. Tomu predsa žiaden milovník prírody neodolá.

A ak vaše dieťa niekedy snívalo o tom, že bude mať svojho vlastného vtáčika, tu nájdete jednoduché riešenie, vďaka ktorému získa zážitky na celý život.

Ďalšie netradičné zimné kŕmidlá

1. Kŕmidlo z tanierika a misky

kŕmidlo z tanierika a misky

2. Kŕmidlo z vínovej fľašky

Kŕmidlo z vínovej fľašky

3. Kŕmidlo z hocičoho, čo nájdete doma

Kŕmidlo z hocičoho, čo nájdete doma

4. Kŕmidlo z plastovej fľaše

Kŕmidlo z plastovej fľaše

5. Kŕmidlo z kvetináča

Kŕmidlo z kvetináča

 

Máte doma už vyrobené vlastné kŕmidlo pre vtáky? Napíšte nám do komentárov čo ste vyrobili a ako, prípadne nejaký ďalší zaujímavý nápad na kŕmidlo.