Inšpirácia na vianočné stromčeky je studňa nekonečných nápadov a tento článok by sa dal prezerať donekonečna a preto si vyberieme len tie naj stromčeky a zaradíme si ich do kategórií. Ešte predtým, ako sa pustíme do jednotlivých kategórii a stromčekov, pozrime sa v krátkosti (fakt v krátkosti) na históriu a pôvod vianočného stromčeka. Ak vás pôvod a história nezaujíma (čo by som sa ani nečudoval), skočte rovno na prvú kategóriu stromčekov.

Pôvod a história vianočného stromčeka

Tradícia ozdobovania stromčekov pochádza z nemeckých miest. Stromček sa najprv nezdobil sviečkami. Jedna z prvých správ o ozdobenom a osvetlenom vianočnom stromčeku v miestnosti je v brémskej kronike z roku 1570. Ozdobené vianočné stromčeky sa najskôr nachádzali v cechovných a remeselníckych domoch. Do súkromných priestorov začali prenikať až v polovici 17. storočia. V 18. a 19. storočí sa rozšírili aj do iných štátov.

Zdobenie vianočných stromčekov spočiatku prijímali viac protestanti ako katolíci. Katolícka cirkev považovala tento zvyk za pohanský. Toto tvrdenie bolo čiastočne založené na pravde. Germánske kmene vraj tak kedysi pri zimnom slnovrate týmto spôsobom uctievali boha Wotana. Podobne aj Kelti ozdobenými stromčekmi alebo vetvami uctievali boha Slnka a jeho večný život.

Na Slovensko začali vianočné stromčeky prenikať do miest koncom 18. storočia z Nemecka a Rakúska, do roľníckej kultúry od konca 19. do 30. rokov 20. storočia, na severovýchodné Slovensko neskôr. Začiatkom 20. stor. sa pod stromček začali dávať darčeky pre členov rodiny. Okrem vianočného stromčeka sa do polovice 20. stor. zachovali v tradícii aj staršie obradové predmety, napríklad posledný snop, slamený stromček a podobne. Vianočný stromček sa v súčasnosti ponecháva v dome obyčajne do Troch kráľov.

zdroj: https://sk.wikipedia.org

1. Tematické vianočné stromčeky

Grinch stromček

Vianočný stromček Grinch. Áno, pokiaľ máte radi rozprávku Grinch.

Pre milovníkov Halloween-u

Avengers

Fanúšikovia Avengers-ov

Star-trek

Star Trek nesmie chýbať

Sám doma

Na štýl Sám doma

Rudolf

Rudolf sob s červeným nosom

 

2. Neobvyklé vianočné stromčeky

Stromček z plechoviek

Originálny z plechoviek

z čistého zlata

Z čistého zlata

 vianočný stromček zo skla

Stromček zo skla

Sushi stromček

Sushi stromček

Led stromček

Led vianočný stromček

 Z mobilov

Stromček z mobilov

Zo swarovski krištálov

Zo Swarovski kryštálov

Z dopravných semafórov

Z dopravných semafórov

 3. Zaujímavo zdobené vianočné stromčeky

tradičný biely stromček

V tradičnom bielom šate

Cukríkovo snehový

Cukríkovo snehový stromček

Stromček na snehuliaka

Stromček na snehuliaka

Zasnežený stromček

Zasnežený stromček

Vločkovo modrý stromček

Vločkovo-modrý stromček

Hnedo-zlatý stromček

Hnedo-zlatý stromček

Červený ala Santa

Červený ala Santa

Prezdobený darčekmi

Prezdobený darčekmi

 

Nestačí? Tak v tom prípade je tu ešte jedna nádielka vianočných stromčekov vo forme videa s príjemnou vianočnou hudbou. Užite si ho.

 

Ktorý stromček vás najviac zaujal a prečo? Máte na niektorej sociálnej sieti odfotený váš vyzdobený stromček? Napíšte nám do komentárov a prípadne pridajte link na váš stromček, budeme veľmi radi ak sa s nami podelíte.