Peňaženka je určite neoddeliteľnou súčasťou vášho každodenného života, určite ju všetci používame a potrebujeme. Koľko peňaženiek si približne kúpime za celý život? Určite to nebude 1 či 2, nakoľko sa rýchlo opotrebujú, vyšúchajú, či v horšom prípade roztrhnú. Dnešný trh je presýtený rôznymi peňaženkami, ktoré nosia prívlastok "kožená", ale pritom majú od pravej kože veľmi ďaleko. Preto vám chceme predstaviť jedného slovenského remeselníka, z dielne ktorého pochádzajú tie najkvalitnejšie 100%-né kožené peňaženky.

Držať v ruke kus poctivej roboty a kvality je skutočne skvelý pocit. Týmto sa vyznačujú peňaženky z dielne Martin Leather.

 Peňaženky od Martin Leather

Výroba peňaženiek

V dnešnej  "spotrebnej dobe" je problém nájsť kvalitnú peňaženku, ktorá by vám vydržala viac ako len 4 roky. Pri výrobe týchto peňaženiek sa používa len kvalitná hovädzia koža s hrúbkou takmer 1 mm. Len pre porovnanie "prefabrikované" kožené peňaženky sú vyrábané z kože hrubej max 0,3 mm, teda ak sa skutočne jedná o pravú kožu.

Rôzni výrobcovia označujú svoje výrobky ako "Echtes Leder" a pritom sa veľakrát jedná len o napodobeninu kože. Naopak, pri peňaženkách Martin Leather ide skutočne o pravú nefalšovanú kožu. Už len privoňať si k nej je skvelý pocit.

Pozrite sa na originálne bytové doplnky a dekorácie

Oživte interiér vášho domova zaujímavými a cenovo dostupnými bytovými doplnkami. Štýlové bytové dekorácie spoločne s moderným nábytkom predstavujú rýchlu a jednoduchú cestu, ako domov zútulniť dodať mu tú správnu atmosféru.

Prejsť do E-shopu

Originál a 100% handmade

Každý jeden kus z dielne je originál, nepoužívajú sa žiadne formy a lisy. Jedná sa o 100% handmade. Každý jeden kus kože je ručne vyrezávaný, farbený, opracovávaný a samozrejme celá peňaženka je ručne šitá. Žiadne stroje len dve ruky a hlava plná nápadov. Takéto šitie má neskutočnú odolnosť, pretože sa šije s kvalitnými splietanými a voskovanými niťami.

Peňaženka z dielne Martin Leather je skvelým darom pre niekoho, na kom vám záleží a chcete ho obdarovať niečím JEDINEČNÝM a ORIGINÁLNYM.

Ukážka z výroby

Ukážka z výroby :) Posted by Martin Leather on 5. január 2015

 

peňaženka Martin Leather peňaženka Martin Leather
peňaženka od Martin Leather  peňaženka od Martin Leather 
peňaženka od Martin Leather  peňaženka od Martin Leather 
peňaženka od Martin Leather  peňaženka od Martin Leather

 

Krátke interview s remeselníkom Martinom

Poďme sa teraz v skratke pozrieť podrobnejšie na život a kariéru tohto úžasného remeselníka.

 

Ako ste sa dostali k výrobe kožených peňaženiek, respektíve ako ste sa to naučili?

Všetko to začalo úplne nevinne. Chcel som si kúpiť nejakú "špeciál" peňaženku. Dlho som blúdil po internetových stránkach a zrazu som narazil na jednu, ktorá sa mi celkom aj páčila. Pri bližšom preštudovaní som zistil, že sa jedná o ručne robenú peňaženku z Anglicka. A vtedy prišla veta: "Veď niečo podobné by som si vedel vyrobiť aj sám". Keďže som mal už skúsenosti s prácou s kožou, tak voľba bola jasná. Vyrobím si ju sám. Moje prvé pokusy o peňaženku boli už počas štúdia na vysokej škole. Po absolvovaní som mal problémy si nájsť prácu, tak som sa výrobe peňaženiek začal venovať už naplno. Všetko som sa naučil sám metódou pokus omyl. Samozrejme, že nejaké informácie som pochytil z internetu, nejaké tie základy, ale podstatné veci som sa musel naučiť sám. Nikto vám na internete predsa nenapíše celé svoje know-how.

 

Ako dlho sa už venujete tomuto remeslu?

Práci s kožou sa venujem asi 6 rokov. Začínal som s puzdrami na nože, ale stále ma to ťahalo ďalej. Chcel som skúsiť niečo zložitejšie, prepracovanejšie. A peňaženky boli výzvou. Tie vyrábam cca 3 roky.

 

Značka Martin Leather je celosvetová značka, alebo je to len čisto Vaša značka? Ako ste sa dostali k názvu Martin Leather?

Značka Martin Leather je čisto len moja značka. Je to vlastne môj podpis každého môjho výrobku. Ak náhodou niekde niekoho uvidíte s peňaženkou, na ktorej bude vyrazené Martin Leather, tak budete vedieť, že som ju vyrobil ja. Názov asi nemusím ani moc vysvetľovať, Martin je moje krstné meno a Leather je v preklade koža.

 

Čo presne znamená označenie "Echtes Leder" a na aké výrobky sa používa?

Veľmi veľa výrobcov rado používa označenie "Echtes Leder" alebo rôzne iné synonymá na kožené výrobky. V preklade to znamená pravá koža. Ale veľakrát som sa stretol s výrobkami, ktoré niesli toto označenie a pritom to bolo vyrobené z nejakej syntetiky. Nie vždy čo je označené ako pravá koža je aj pravá koža. Bohužiaľ veľa výrobcov zneužíva nevedomosť zákazníkov.

 

Koľko Vám v priemere trvá výroba jednej peňaženky?

Výroba peňaženky je trošku zdĺhavý proces. Všetko si totiž robím a pripravujem sám. Sám si miešam odtiene farieb na kožu, farbím si kožu, kožu ošetrujem olejmi a voskami, sám vyrezávam jednotlivé priečinky, obrusujem a leštím hrany a samozrejme všetko pekne ručne šijem. Žiadny stroj ale len dve šikovné ruky. Poviem vám zošiť niekedy aj 6 vrstiev kože je pekná "makačka". Výroba jednej peňaženky od úplného začiatku až po finiš zaberie približne 3-5 dní.

 

Dá sa upraviť dizajn peňaženky podľa návrhov klienta ako napr. počet priečinkov, rozmery, iné rozloženie vnútra?

Vyrábam zväčša peňaženky, ktoré mám v ponuke, ale nebránim sa peňaženkám na zákazku. Ak si niekto vyberie peňaženku z mojej ponuky a chce zmeniť počet priečinkov alebo tvar priečinkov tak toto nepokladám za zákazkovú peňaženku. Sú to len drobné zmeny. 

 

Mali ste už nejaké vyslovene špeciálne požiadavky na peňaženku?

Dostávam aj veľmi zaujímavé zákazky, kedy chce zákazník niečo špeciálne. Vtedy je čas výroby oveľa dlhší ako len 3 dni. Nemám rád zákazky typu, "vyrobte mi prosím presne takú istú peňaženku ako vám posielam na obrázku". Takéto zákazky odmietam, pretože nechcem nič kopírovať.  Taká robota mi je proti srsti. Radšej sa nechám inšpirovať a ponúknem zákazníkovi niečo podobné. Mal som už aj rôzne zákazky, pri ktorých som krútil hlavou, že toto nemôže byť normálne. By ste sa divili aké majú niektorí ľudia požiadavky.

 

Vyrábate aj iné produkty z kože napr. opasky, puzdrá, alebo niečo iné?

Snažím sa svoj sortiment rozširovať a nestagnovať na jednom mieste. Ale peňaženky budú vždy v presile. Vyrábam aj puzdra na tablety a mobily. Len nedávno som začal vyrábať aj opasky ale nie kvôli biznisu ale kvôli zákazníkom. Pretože veľa z nich si obľúbilo moje výrobky a chceli by mať aj opasok z mojej výroby. Raz mi jedna slečna napísala krásnu recenziu na moje výrobky. Skrátim to, ale znelo to tak nejako, že kúpou výrobku Martin Leather si nekupujete len produkt ale aj členstvo v skupine ľudí, ktorí nosia moje výrobky. Takže aj kvôli nim som sa podujal aj na niečo také, ako sú opasky. Nechcem však aby sa z mojej tvorby stalo niečo komerčné, to určite nie. Snažím sa vyrábať jedinečné veci.

 

Pri práci používate čisto len hovädziu kožu, alebo pracujete aj s inou?

Hľadám aj nové materiály na výrobu. Prevažne používam hovädziu hladenicu, ale pracoval som už aj s haďou kožou, kožou z muflóna a ako novinku by som chcel pri práci používať kožu z krokodíla. Samozrejme, že pravú kožu s certifikátom.

 

Crash test

Pokiaľ by ste ešte stále mali pochybnosti o odolnosti týchto peňaženiek, tu je krátky crash test. Majiteľ peňaženky sa s tým vážne "nepáral".

 

Záver

Podporme našich remeselníkov a nie tuctový tovar z dovozu. Každá jedna peňaženka od tohto remeselníka je unikát s kúskom jeho duše. Peňaženka je univerzálny a krásny darček na hocijakú príležitosť. Ďalšie diela a tvorbu si môžete pozrieť na facebook stránke tu a prípadné vaše objednávky, alebo otázky ohľadom produktov píšte na mail martinleatherwork(zavináč)gmail.com.

plná peňaženka od Martin Leather peňaženky od Martin Leather

 

Ak by ste mali ďalšie otázky na Martina, pokojne nám ich napíšte do komentárov a tie najlepšie a najzaujímavejšie doplníme do článku.